News / Events Qualifier Info Membership October Team Tourney Jamboree Conservation Youth
Bass Clubs NW Divisional Sponsors TBF Championship Officers Meeting Minutes Home
Lake Washington Results  Tri Cities Results Moses Lake Results 

2012 WSBF Qualifier Results

                                                                                  2012 State Team
 Top Row:   Dez Ruffin, Dwayne Lyons, Michael Free, Ryan Gates, Jaymee Strasbaugh, Aaron Christel, Jim Lind
 Bottom Row:  Jordan Doucet, Mike Wolsky, Aaron Echternkamp, Charlie Cox, Tyler Walker
                                                                                 Missing Chris Bedwell

 

      Lake Wash   Tri Cities   Moses Lake   Total
Place Points Angler Place Weight Points Place Weight Points Place Weight Points Weight
1 294 Mike Wolsky 2 15.83 99 4 13.83 97 3 11.79 98 41.45
2 278 Jordan Doucet 8 9.88 93 15 8.70 86 2 18.77 99 37.35
3 271 Tyler Walcker 21 2.77 80 5 13.72 96 6 9.52 95 26.01
4 269 Aaron Echternkamp 30 1.19 71 3 16.06 98 1 19.15 100 36.40
5 267 Charlie Cox  nb 11 6.60 90 12 9.42 89 13 6.63 88 22.65
6 266 Ryan Gates  nb 15 3.91 86 1 16.27 100 21 3.82 80 24.00
7 262 Dwayne Lyons  nb 10 6.99 91 17 8.57 84 14 6.16 87 21.72
8 262 Dez Ruffin  nb 20 2.81 81 11 9.49 90 10 7.87 91 20.17
9 260 Michael Free 9 8.70 92 7 11.24 94 27 2.69 74 22.63
10 259 Aaron Christel 4 13.78 97 23 6.11 78 17 4.10 84 23.99
11 257 Chris Bedwell  nb 5 13.44 96 13 8.85 88 28 2.58 73 24.87
12 256 Jim Lind 1 16.07 100 24 6.11 77 22 3.70 79 25.88
13 256 Jaymee Strasbaugh 3 14.73 98 26 5.60 75 18 4.09 83 24.42
14 256 Wes Wezenberg 26 2.07 75 2 16.23 99 19 3.92 82 22.22
15 248 Jordan Miers  nb 7 11.99 94 25 5.93 76 23 3.27 78 21.19
16 248 Abrian Jones  nb 27 2.02 74 9 10.47 92 19 3.92 82 16.41
17 247 Dakota Jones 22 2.66 79 30 3.54 71 4 9.99 97 16.19
18 245 Johnny Botts 19 3.10 82 14 8.83 87 25 2.75 76 14.68
19 241 Steve Cotton  nb 18 3.42 83 20 7.90 81 24 3.05 77 14.37
20 236 Kevin Higgins  nb 28 1.66 73 10 9.83 91 29 2.27 72 13.76
21 235 Chad Simon 24 2.23 77 33 2.45 68 11 7.40 90 12.08
22 232 Doug Jorgensen 12 4.50 89 27 5.08 74 32 1.90 69 11.48
23 229 Peter Kline  nb 25 2.19 76 16 8.61 85 33 1.40 68 12.20
24 229 John Minica  nb 16 3.77 85 32 3.19 69 26 2.74 75 9.70
25 188 Tony LoFranco 6 13.43 95 8 10.71 93 35 0 0 24.14
26 188 Mark Maderos 31 0 0 6 12.07 95 8 8.48 93 20.55
27 184 Tom Melowitz 13 4.33 88 35 0 0 5 9.67 96 14.00
28 165 Mel Marchese 31 0 0 21 7 80 16 4.75 85 11.99
29 159 Russ Baker 31 0 0 34 1.15 67 9 8.05 92 9.20
30 159 Nick Culver  nb 14 4.27 87 29 3.55 72 35 0 0 7.82
31 154 Willie Parsons  nb 29 1.42 72 19 8.34 82 35 0 0 9.76
32 151 Larry Austin  nb 23 2.54 78 28 4.15 73 35 0 0 6.69
33 150 Matt Barlow 31 0 0 18 8.41 83 34 1.22 67 9.63
34 149 Derek Eggimann  nb 31 0 0 22 7.19 79 31 1.95 70 9.14
35 94 Ron Langley  nb 31 0 0 35 0 0 7 8.50 94 8.50
37 89 Roy VanSlyke 31 0 0 35 0 0 12 6.73 89 6.73
38 86 Mark Mrzena  nb 31 0 0 35 0 0 15 5.91 86 5.91
39 84 Keith Brooks  nb 17 3.57 84 35 0 0 35 0 0 3.57
40 71 Mark Redlin  nb 31 0 0 35 0 0 30 2.19 71 2.19
41 70 Loren Monson  nb 31 0 0 31 3.34 70 35   0 3.34
42 0 Ken Elvsaas 31 0 0 35 0 0 35   0 0.00
42 0 Jeremy Cheever  nb 31 0 0 35 0 0 35   0 0.00
42 0 Gerald Dunn nb             35 0 0 0.00


 


4/28/12 Lake Washington Qualifier Results

The Top Boaters & Non Boaters

 

Jaymee Strasbaugh
Third Place
Jim Lind
First Place & the Big Fish
Mike Wolsky
Second Place


 

Place Points Angler Club # of
Fish
Big
Fish
Weight
1 100 Jim Lind Northend 5 4.08 16.07
2 99 Mike Wolsky Evergreen 5 3.61 15.83
3 98 Jaymee Strasbaugh Puyallup 5 3.80 14.73
4 97 Aaron Christel Puyallup 5 3.64 13.78
5 96 Chris Bedwell  nb Northend 5 3.68 13.44
6 95 Tony LoFranco WBA 5 3.83 13.43
7 94 Jordan Miers  nb Chelan 4 3.74 11.99
8 93 Jordan Doucet WBA 3 3.95 9.88
9 92 Michael Free Evergreen 4 2.66 8.70
10 91 Dwayne Lyons  nb Puyallup 4 2.78 6.99
11 90 Charlie Cox  nb Northend 3 3.01 6.60
12 89 Doug Jorgensen Puyallup 2 3.41 4.50
13 88 Tom Melowitz Puyallup 3   4.33
14 87 Nick Culver  nb Buy-In 2 3.07 4.27
15 86 Ryan Gates  nb Puyallup 2 2.31 3.91
16 85 John Minica  nb Evergreen 2   3.77
17 84 Keith Brooks  nb WBA 3   3.57
18 83 Steve Cotton  nb Evergreen 1 3.42 3.42
19 82 Johnny Botts Chelan 1 3.10 3.10
20 81 Dez Ruffin  nb Puyallup 1 2.81 2.81
21 80 Tyler Walcker Northend 1 2.77 2.77
22 79 Dakota Jones Inland Empire 1 2.66 2.66
23 78 Larry Austin  nb Northend 1 2.54 2.54
24 77 Chad Simon Evergreen 2   2.23
25 76 Peter Kline  nb Northend 1 2.19 2.19
26 75 Wes Wezenberg St. Helens 2   2.07
27 74 Abrian Jones  nb Northend 1 2.02 2.02
28 73 Kevin Higgins  nb Puyallup 1 1.66 1.66
29 72 Willie Parsons  nb Evergreen 1 1.42 1.42
30 71 Aaron Echternkamp Chelan 1 1.19 1.19
31 0 Ken Elvsaas Northend     0
31 0 Mark Redlin  nb Chelan     0
31 0 Russ Baker Northend     0
31 0 Loren Monson  nb WBA     0
31 0 Roy VanSlyke Chelan     0
31 0 Mark Maderos Evergreen     0
31 0 Jeremy Cheever  nb Chelan     0
31 0 Matt Barlow St. Helens     0
31 0 Mel Marchese Northend     0
31 0 Derek Eggimann  nb Evergreen     0
31 0 Mark Mrzena  nb Puyallup     0
31 0 Ron Langley  nb WBA     0

 

6/29/12 Tri Cities Qualifier Results
 

Charlie Cox
Big Fish Winner
Aaron Echternkamp
Third Place
Wes Wezenberg
Second Place
Ryan Gates
Tournament Winner

 

Place Points Angler Club #
Fish
Big
Fish
Weight
1 100 Ryan Gates  nb Puyallup 5   16.27
2 99 Wes Wezenberg St. Helens 5   16.23
3 98 Aaron Echternkamp Chelan 5   16.06
4 97 Mike Wolsky Evergreen 5   13.83
5 96 Tyler Walcker Northend 5 3.07 13.72
6 95 Mark Maderos Evergreen 5   12.07
7 94 Michael Free Evergreen 5 3.73 11.24
8 93 Tony LoFranco WBA 4 3.39 10.71
9 92 Abrian Jones  nb Northend 5   10.47
10 91 Kevin Higgins  nb Puyallup 4 3.47 9.83
11 90 Dez Ruffin  nb Puyallup 5 3.01 9.49
12 89 Charlie Cox  nb Northend 3 5.82 9.42
13 88 Chris Bedwell  nb Northend 4   8.85
14 87 Johnny Botts Chelan 5   8.83
15 86 Jordan Doucet WBA 2 4.48 8.70
16 85 Peter Kline  nb Northend 3 3.06 8.61
17 84 Dwayne Lyons  nb Puyallup 5   8.57
18 83 Matt Barlow St. Helens 4 3.71 8.41
19 82 Willie Parsons  nb Evergreen 4   8.34
20 81 Steve Cotton  nb Evergreen 3 4.19 7.90
21 80 Mel Marchese Northend 2 4.78 7.24
22 79 Derek Eggimann  nb Evergreen 5   7.19
23 78 Aaron Christel Puyallup 3 3.86 6.11
24 77 Jim Lind Northend 3   6.11
25 76 Jordan Miers  nb Chelan 2   5.93
26 75 Jaymee Strasbaugh Puyallup 5   5.60
27 74 Doug Jorgensen Puyallup 2   5.08
28 73 Larry Austin  nb Northend 3   4.15
29 72 Nick Culver  nb Buy-In 3   3.55
30 71 Dakota Jones Inland Empire 1 3.54 3.54
31 70 Loren Monson  nb WBA 1 3.34 3.34
32 69 John Minica  nb Evergreen 1   3.19
33 68 Chad Simon Evergreen 1   2.45
34 67 Russ Baker Northend 1   1.15
35 0 Tom Melowitz Puyallup      
35 0 Keith Brooks  nb WBA      
35 0 Ken Elvsaas Northend      
35 0 Mark Redlin  nb Chelan      
35 0 Roy VanSlyke Chelan      
35 0 Jeremy Cheever  nb Chelan      
35 0 Mark Mrzena  nb Puyallup      
35 0 Ron Langley  nb WBA      


 

Charlie Cox with the Big Fish
5.82 Pounds
Aaron Echternkamp with 2 good
Smallies from his 16.06 Bag
Wes Wezenberg with 2 good fish from his 16.23 Pound Bag Ryan Gates with 2 smallies from
the winning Bag
Mike Wolsky - 4th Place Tyler Walcker - 5th Place Tony LoFranco - 8th Place Abrian Jones - 9th Place
Aaron Christel with a 3.86 Smallie Dakota Jones with a 3.54 Smallie Dez Ruffin John Minica with a 3.19 Smallie
Johnny Botts Kevin Higgins Loren Monson with a 3.34 Smallie Matt Barlow with a 3.71 Smallie
Mel Marchese with a 4.71 Smallie Peter Kline Steve Cotton with a 4.19 Smallie Willie Parsons with 2 Good Fish


8/25/12 Moses Lake Qualifier Results
 

      Abrian Jones - Big Fish Non Boater,  Mike Wolsky - 3rd Place,  Aaron Echternkamp - 1st Place & Big Fish,  Jordan Doucet- 2nd Place

 

Place Points Angler Club # of
Fish
Big
Fish
Weight
1 100 Aaron Echternkamp Chelan 5 4.91 19.15
2 99 Jordan Doucet WBA 5 4.60 18.77
3 98 Mike Wolsky Evergreen 4   11.79
4 97 Dakota Jones Inland Empire 4   9.99
5 96 Tom Melowitz Puyallup 4 3.49 9.67
6 95 Tyler Walcker Northend 5 3.21 9.52
7 94 Ron Langley  nb WBA 5   8.50
8 93 Mark Maderos Evergreen 5   8.48
9 92 Russ Baker Northend 3 3.46 8.05
10 91 Dez Ruffin  nb Puyallup 2 3.83 7.87
11 90 Chad Simon Evergreen 4 2.29 7.40
12 89 Roy VanSlyke Chelan 3 3.06 6.73
13 88 Charlie Cox  nb Northend 4 2.56 6.63
14 87 Dwayne Lyons  nb Puyallup 4   6.16
15 86 Mark Mrzena  nb Puyallup 3   5.91
16 85 Mel Marchese Northend 2 3.21 4.75
17 84 Aaron Christel Puyallup 3   4.10
18 83 Jaymee Strasbaugh Puyallup 2   4.09
19 82 Wes Wezenberg St. Helens 2   3.92
19 82 Abrian Jones  nb Northend 1 3.92 3.92
21 80 Ryan Gates  nb Puyallup 2   3.82
22 79 Jim Lind Northend 2 2.38 3.70
23 78 Jordan Miers  nb Chelan 1   3.27
24 77 Steve Cotton  nb Evergreen 2   3.05
25 76 Johnny Botts Chelan 1   2.75
26 75 John Minica  nb Evergreen 2   2.74
27 74 Michael Free Evergreen 2   2.69
28 73 Chris Bedwell  nb Northend 1 2.58 2.58
29 72 Kevin Higgins  nb Puyallup 2   2.27
30 71 Mark Redlin  nb Chelan 1   2.19
31 70 Derek Eggimann  nb Evergreen 1   1.95
32 69 Doug Jorgensen Puyallup 1   1.90
33 68 Peter Kline  nb Northend 1   1.40
34 67 Matt Barlow St. Helens 1   1.22
35 0 Tony LoFranco WBA     0.00
35 0 Nick Culver  nb Buy-In     0.00
35 0 Willie Parsons  nb Evergreen     0.00
35 0 Larry Austin  nb Northend     0.00
35 0 Keith Brooks  nb WBA     0.00
35 0 Loren Monson  nb WBA      
35 0 Ken Elvsaas Northend      
35 0 Jeremy Cheever  nb Chelan      
35 0 Gerald Dunn (OBS)       0.00

 
Aaron Echternkamp - 1st Place and the Big Fish - 4.91 #'s Jordan Doucet with 2 very good Largemouths Mike Wolsky with a Nice Largemouth Abrian Jones with a 3.92 Smallie
Dakota Jones with 2 Fish from
His 4th Place Bag
Dez Ruffin with Green and Brown Fish Jordan Miers with a 3.27 Pound
Smallie
Doug Jorgensen
Mark Maderos with 2 good fish Tom Melowitz with a 3.49 # Smallie Mark Mrzena with 2 Smallies Ron Langley - TOP non boater
Russ Baker with 2 good Smallies Roy Van Slyke with a 3.06 Smallie Tyler Walker with a 3.21 Smallie Wes Wezenberg with a nice Fish
Chad Simon & Debbie Marchese